Nebudujme vlastenectví shora, kritizují Piráti plán Šlechtové na brannou výchovu

Dobrý učitel dějepisu nebo společenských věd bohatě stačí. Piráti apelují na ministerstvo školství, aby neuvedlo do praxe nápad ministryně obrany Karly Šlechtové na zavedení povinného předmětu Civilní příprava obyvatel k obraně státu. Záměr strana označila za populistický.

„Sounáležitost k národu se nerodí zavedením povinného militantního předmětu, ale správnou výukou a studiem historie a kultury,“ zdůvodnili své odmítavé stanovisko Piráti. Avizovaná náplň zamýšleného předmětu podle nich neodpovídá potřebám českého školství a hodina „vlastenecké výchovy“ by omezila jiné předměty v již zcela zaplněných rozvrzích učitelů.

Šlechtová počítá s časovou dotací jedné vyučovací hodiny za čtrnáct dnů do základních škol. Podle pirátské poslankyně a pedagožky Lenky Kozlové je problematika uchopená nešťastně: „Národní sounáležitost je založená na společných dějinách, kultuře a jazyku, ideálně předávaných kompetentními učiteli a autoritami.“ Dodala, že dobrý učitel dějepisu, společenských věd nebo výtvarné výchovy, který umí vysvětlit dějiny a probudit v dětech zájem, je cennější.

Piráti argumentují tím, že školy mají informace, jak se zachovat v případě teroristického útoku, k dispozici. „Stejně jako u pravidel silničního provozu nebo instruktáže první pomoci při úrazu je na ředitelích, zda a koho pozvou, aby látku v potřebné míře předal, včetně výuky v terénu,“ domnívá se Kozlová.

„Chceme svobodné školy s přátelskou atmosférou motivující k všestrannému rozvoji,“ uzavřel pirátský poslanec a vysokoškolský učitel Lukáš Bartoň. Svazovat žáky dalšími povinnými předměty podle něj nemá smysl a záměr Šlechtové jde jen na ruku agendě ministerstva obrany.


Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/nebudujme-vlastenectvi-shora-kritizuji-pirati-plan-slechtove-na-brannou-vychovu-20180326.html

%d bloggers like this: