Musí odpovídat z voleje – bez přípravy!

Již deset týdnů vysíláme interaktivní videorozhovory, nazvané V kanclu s poslancem. Nyní přiravujeme jejich inovaci, protože se to „chytlo“, a každá dobrá věc se dá ještě vylepšit. Autorkou celé myšlenky je poslankyně Lenka Kozlová, tak jsem si ji pozval do pomyslného „kanclu s novinářem„.

Jak vlastně vznikl nápad na „kancl“?
V rámci klubu mám na starosti komunikaci poslanců se zbytkem strany. Ta je důležitá, protože, nechceme, aby se poslanci vzdalovali řadovým členům. Jednou z forem měla být konference na mumble (internetový telefon umožňující zapojit více účastníků do konferenčního hovoru). Jenomže pak jsme přemýšleli, že by bylo dobré ukázat členům i prostředí Sněmovny. Ne každý má možnost přijet se do Prahy podívat. Takže jsme chtěli ke zvuku přidat i obraz. A organizačne nejjednodušší bylo využít facebook. Vytvořili jsme skupinu, zpočátku uzavřenou. Neměli jsme zkušenosti a nechtěli jsme si hned udělat „ostudu“, kdyby něco technicky nevyšlo. První vysílání jsme měli s Radkem Holomčíkem.

To mě moc nepřekvapuje, Radek nezkazí žádnou legraci. A kdy jste se rozhodli skupinu otevřít?
Asi po třech dílech, kdy už jsme si byli jisti, že nás nezradí technika a nepřekvapí žádný problém. Pomáhal mi můj asistent Jarda Němec a celé si to tak nějak sedlo.

Kolik to sleduje lidí?
Ve skupině  je téměř 600 členů a ptají se jak během přenosu, to hlavně, tak i nechávají otázky předem v události. Odezva od lidí je skvělá. I díky těm obrázkům. Ukázali jsme prostředí sněmovny a místa, kde pracujeme. Diváci viděli jednotlivé kanceláře, sekretariát i zasedačky.

Takže se nevysílá jen z jednoho místa?
Kdepak! Vysílá se nejen ze sněmovny. Vojta vysílal z hospody, kde měli sraz s XOLK. Dana Balcarová odpovídala z domova, Olga Richterová vysílala ze své regionální kanceláře.

A jaká je odezva od poslanců?
Pokud nastane problém, pak je to vždy proto, že hledají čas. Nakonec to ale všechny bavilo.

A tebe? Jaký z toho máš pocit?
Pocit bezva, už jsme měli i vysílání hned po zasedání sněmovny s aktualitami z jednání. To bylo pro lidi i pro mě mimořádně zajímavé. Musím dodat, že mě to baví, ale sebere mi to čas, kdy potřebuju být v regionu, na svém Příbramsku.

Zdá se, že vidíš i negativní stránky?
Ano, někdy je těžké přesvědčit poslance, aby se tomu věnovali a udělali si přípravu pro celé vysílání, ostatní je jednoduché.
Čekala jsem, že lidi budou o něco aktivnější a někoho napadne ve skupině diskutovat, to se nepotvrdilo, ale jistě by se dalo takové diskuse nějak provokovat, jenže nemám čas se tomu věnovat.
Ale nejvíc mě štve, že budu muset vysílat i já ?? 🙂

A vyvažujeme. Co tě nejvíc těší?
Nejvíc mě těší, že na kancl snad nebyla jediná negativní odezva, nebo o ní nevím. Jako velké pozitivum vidím to, že je to autenticky interaktivní. Poslanci musí odpovídat z voleje – bez přípravy, to je na tom to nejlepší. Takže je to tréning i pro ně samotné. Ale na rozdíl od vystoupení v TV je tohle zcela neformální a uvolněné.
Nastal ale čas se posunout dál. Vezme si to na starost někdo jiný, abych se mohla věnovat poslanecké práci. Čas je to, co ve sněmovně řeším každý den i hodinu, a mají to tak všichni poslanci.
Oddechla jsem si, že jedné zodpovědnosti se zbavím, ale bude mi to možná i chybět, zkusila jsem si něco nového.

Díky za rozhovor.


Videa jsou kromě facebooku archivována na kanále Youtube.

Slíbili jsme že prozradíme něco o nové formě vysílání. Od pondělka se organizace ujme náš guru sociálních sítí Jan Vrobel. Dojde k některým změnám s cílem ještě více zapojit do procesu veřejnost a celý „kancl“ zprofesionalizovat. Nechme mluvit přímo jeho:

Jan Vrobel„Jelikož není v lidských silách obhospodařovat chat během živého vysílání a zároveň kvalitně zodpovídat dotazy, aniž by stream ztrácel flow, bude mít pořad nově moderátora. A jelikož nechceme komunikovat jen vůči členské základně, ale vůči všem občanům, budeme nově streamovat přímo z oficiální stránky Pirátské strany, kde získáme výrazně rychleji více interakcí. Toto řešení je také v souladu s politikou efektivity: chceme se k lidem dostat na jeden klik a nevytvářet složitý systém tam, kde může být systém vzdušný. Členové skupiny V kanclu s poslancem ale nemusí mít strach, o chystaném streamu se dozví vždy jako první.“

%d bloggers like this: