7 důvodů, proč Piráti nemůžou podpořit vládu Andreje Babiše

Vážení příznivci,
v předvolebním čase jste nám nesmírně pomohli sdílením pirátských sdělení. Nyní vás poprvé prosíme o stejnou pomoc i po volbách. Pomozte nám prosím vysvětlit veřejnosti, proč pro Piráty podpora menšinové vlády Andreje Babiše nepřichází v úvahu.

Sdílejte prosím tento příspěvek!

7 důvodů, proč Piráti nemůžou podpořit vládu Andreje Babiše a není mezi nimi Čapí hnízdo

1. Cenzura je nepřípustná, svoboda Internetu klíčová

Andrej Babiš upřednostnil zájmy českých sázkovek před svobodou Internetu. Nezapomněli jsme na to a budeme mu připomínat, proč nepřipustíme další cenzuru a potlačování svobody na síti.

2. Chceme řešení kauz, ne zametání pod koberec

Opencard je symbolem korupce v Praze. Jakub Michálek a další Piráti pracovali několik měsíců na podkladech pro právní řešení. Všechny dokumenty předali radním v čele s primátorkou Krnáčovou. Ukázalo se, že boj ANO proti Bémovi (ODS) a Hulínskému (ČSSD) byl vedený jen naoko a kauzu nechali promlčet.

3. Odsuzujeme střety zájmů a politickou „malou domů”

V roce 2009 přijala sněmovna zákon o podpoře biopaliv. Piráti jsou přesvědčeni, že k tomu došlo mimo jiné díky lobbingu Agrofertu. V roce 2015 bylo schváleno pokračování daňového zvýhodnění – v době, kdy Babišovy firmy ovládaly 60% segmentu trhu. Vlády tvrdohlavě lpí na podpoře biopaliv 1. generace, které přírodě ani ekonomice neprospívají. Vše špatné ale svádějí na „tu zlou EU“, to už ale dnes není platný argument.

4. Arogance moci a ignorance, která prosadila nedotažené EET

EET má celou řadu nedostatků. Ivan Bartoš na ně upozorňoval Andreje Babiše osobně. EET dopadá i na nejmenší e-shopy a živnostníky. Ani Ministerstvo financí netušilo, kolika různým subjektům zkomplikuje podnikání. Oproti předchozím slibům vyplatil stát dodavateli softwaru, firmě IBM, stamiliony korun bez výběrového řízení.
5. Věcná kritika je pomoc, ne útok
Lukáš Wagenknecht je odborník na otevřenou státní správu, kterého přivedl Andrej Babiš na Ministerstvo financí. Poté, co Wagenknecht odhalil odklánění financí z ČEZu pro Babišovu pravou ruku Radmilu Kleslovou a odmítl podepsat zakázku bez výběrového řízení, byl nestandardním způsobem odejit.

6. Digitalizaci pod taktovkou ANO nevěříme

Hnutí ANO za 4 roky ve vládě nepřispělo k žádnému výraznějšímu pokroku v digitalizaci. Celkové množství byrokracie se zvýšilo, zakládání firem je stále složité a na vyřízení stavebního povolení se čeká i roky. Stamilionové kšefty spojené s projektem Smart Cities v Praze jsou demoverzí toho, jaký je přístup ANO k moderním technologiím. Peníze občanů se utrácejí za hračky pro politiky, které prolobbovali dodavatelé.

7. Nebudeme bílým koněm

Účast Pirátů ve vládě by bezpochyby přinesla dílčí úspěchy v digitalizaci státu, v protikorupční legislativě nebo ve zmírnění šikany živnostníků. Za několik drobných úspěchů bychom ale zahodili vše, za co bojujeme a co reprezentujeme. Andrej Babiš hájí v politice především své osobní zájmy a my nebudeme jeho bílým koněm. V 15 z 20 programových priorit se podle tvrzení zástupců ANO shodujeme. Pokud tedy Babiš myslí své sliby vážně, prosadíme velkou část pirátského programu i z opozice.

 

Respektujeme rozhodnutí voličů: Andrej Babiš vyhrál volby a je na něm, aby se předvedl. Současně jsme voličům slíbili, že za situace, která po volbách nastala, do vlády s Hnutím ANO nepůjdeme.

Sliby se mají plnit nejen o Vánocích.

Sdílejte prosím!

%d bloggers like this: